12 билки за здраво сърце и кръвообращение
Цялостната терапевтична концепция на холистичното лечение е особено важна при заболявания на сърцето и кръвоносната система, тъй като при тях психическото състояние играе специална роля. Посочените в статията лечебни растения могат да помогнат за поддържане на тялото и психиката здрави.
Регулираното кръвообращение и следователно безпроблемно функциониращата сърдечносъдова система са от първостепенна важност за човешкото здраве. Това е единственият начин да се гарантира, че тялото е снабдено с достатъчно кислород и необходимите хранителни вещества. В здрав организъм помпената способност на сърцето се адаптира към съответните изисквания чрез повишаване или понижаване на кръвното налягане. Ако тази функция е нарушена, дори възпрепятствана от заболяване или необичаен психологически стрес, трябва да се използват медикаменти или, доколкото е възможно, силата на растенията, за да може тя да се възстанови и балансира.
Превантивна помощ
Здравословният начин на живот и силата на лечебните билки могат да предотвратят или потиснат сърдечносъдовите заболявания. Това включва също укрепване на умствения и емоционален баланс, така че сърцето да не бъде обременено от негативни състояния на ума. В днешно време много хора страдат от професионален стрес, претоварване с работа и успоредно с това от грижи за деца или родители, както и от страхове за бъдещето. Упражненията за релаксация и дишане, йога, медитация или автогенен тренинг помагат за намаляване на стреса или поне за по-добро справяне с него. Движението сред природата създава хармо
ничен баланс на ежедневието в града, а лечебни билки като маточина, валериана или лавандула помагат за успокояване на психиката и достатъчно сън – което е от съществено значение за регенерация на тялото.
Силна растителна подкрепа
Лечебните билки могат да предоставят силна и ефективна помощ и при налични функционални нарушения. При високо кръвно налягане за понижаването му и облекчаване на сърцето помагат имелът, глогът, чесънът, белият равнец и майчинката. При ниско кръвно налягане, лошо кръвообращение и липса на мотивация розмаринът и женшенът стимулират сърдечносъдовата система и укрепват организма. Страдащите от тревожност, нервно безпокойство или безсъние ще намерят подкрепа в пасифлората, зеления овес, валерианата и маточината. С активните съставки на тези лечебни растения природата може да помогне при възстановяването или преоткриването на вътрешния баланс.
Бял имел (Viscum album)
Области на приложение: В народната медицина билката се използва за лечение на високо кръвно налягане от древни времена. За целта 1 ч. л. ситно нарязана билка се накисва в 250 мл студена вода за една нощ при стайна температура. След прецеждане се пие на малки глътки, като извлекът не се загрява. За посоченото приложение са достатъчни 1-2 чаши на ден. Добре е да се знае, че понижаващият кръвното налягане ефект се проявява само след продължителна употреба (4-6 седмици). В същото време се облекчават също атеросклерозата и главоболието. Поради мекото си и забавено действие, имелът не се използва в традиционната медицина.
Действие: Понижава кръвното налягане, облекчава сърцето, за профилактика на атеросклероза.
Форми на употреба: Студена екстракция, венозно инжектиране на готови препарати, чаени смеси.
Валериана / лечебна дилянка (Valeriana officinalis)
Области на приложение: Особено в стресови ситуации като изпити, но също в периоди на времеви и изпити, но също в периоди на времеви и дееспособен натиск, коренът от валериана (например в комбинация с маточина и хмел) помага на човек да се успокои, да намери толкова важния за здравето сън и да облекчи обусловените от нервни състояния сърдечни проблеми. В комбинация с жълт кантарион и пасифлора, валерианата намалява също тревожността. Действие: Успокояващо, сънотворно; облекчава обусловени от нервни състояния сърдечни проблеми. Форми на употреба: Чай, чаени смеси, тинктури, готови препарати.
Зелен овес (Avena sativa)
Области на приложение: В народната медицина изсушените зелени, неузрели връхчета на овеса се препоръчват като успокояващ чай при нервно безпокойство, нервни сърдечни проблеми, мъка, стрес, нервно изтощение, лека депресия, състояния на бърнаут, безсъние и тревожност. За чая 400 мл вода се слагат да заврат в тенджера и се добавят 1 ч. л. изсушени овесени връхчета. Варят се 15-20 минути, след това се прецеждат и се оставят да изстинат.
Разпределен на части, чаят се изпива в рамките на деня. Тъй като е диуретик, не трябва да се приема непосредствено преди лягане. Чистия чай от зелен овес не е подходящ за деца и бременни жени. Действие: Успокоява, стимулира съня, намалява тревожността и депресията, леко облекчава болката. Форми на употреба: Чай, тинктура.
Маточина (Melissa officinalis)
Области на приложение: Маточината, известна още като лимонена трева или лимонче заради аромата си на лимон, е една от най-известните билки за лечение на нервно безпокойство, проблеми със заспиването и свързаното с тях сърцебиене, тъй като съдържа много форми на етерични масла.
При натрошените листа за една година се губят от 50 до 70% от етеричния зол (колоиден разтвор).Действие: Успокоява сърцето и сърдечния ритъм, хармонизира, облекчава стреса и спазмите, противодейства на метеоризма. Форми на употреба: Чай, тинктура, добавка за баня, сок от пресни растения, дестилат, готови препарати.
Пасифлора (Passiflora incarnata)
Области на приложение: Подобно на глога, пасифлората съдържа вещества, които действат успокояващо и същевременно подпомагат сърцето и кръвообращението. Употребата му е научно доказана и призната, особено при нервно безпокойство и свързаните с него нарушения на настроението като безсъние, слаба концентрация, тревожност или лошо кръвообращение.
Може да се използва също при изтощение или стрес. Действие: Нежно успокояващо, спазмолитично, антистресово; противодейства на тревожността, стимулира съня, понижава пулса и кръвното налягане. Форми на употреба: Чай, сух екстракт, чаени смеси, готови препарати.
Глог (Crataegus monogyna)
Области на приложение: Листата, цветовете и плодовете на глога са особено полезни при лека сърдечна недостатъчност. Глогът подсилва сърцето и укрепва кръвоносната система. За приготвянето на чай 1 ч. л. билка и цвят от глог се смесва с 250 мл вряща вода. След това се оставя да престои 15 минути под капак и се прецежда. Пият се 3 до 5 чаши чай дневно. Смесите с маточина и валериана имат допълнително хармонизиращо и успокояващо действие. Действие: Укрепва сърдечния мускул, сърдечната сила и сърдечния ритъм, регулира кръвното налягане, облекчава безсънието, безпокойството и тревожността. Форми на употреба: Чай, тинктура, готови препарати.
Чесън (Allium sativum)
Области на приложение: Лечебните свойства на чесъна са били високо ценени още в древността. Чесънът е бил и продължава да бъде полезно растение, особено в областта на превенцията на стомашно-чревни и свързани с възрастта съдови заболявания. Затова си струва да се използва в ежедневното хранене като подправка възможно най-често.
Ако човек иска да приема високодозирани готови препарати, трябва да обсъди това с лекар, поради силното антикоагулантно действие на чесъна, особено при коронарни сърдечни заболявания.
Действие: Леко понижава кръвното налягане, предотвратява свързаните с възрастта съдови заболявания, препятства съсирването на кръвта, стимулира храносмилането, притежава антибактериално и противогъбично действие. Форми на употреба: Пресен чесън, подправка, пресен сок от растението, готови препарати.
Женшен (Panax ginseng)
Области на приложение: За медицински цели се използва само коренът на растението. В Европа се прилага предимно т. нар. бял женшен, докато в Азия, особено в Корея, червеният. При това става въпрос не за различни видове, а за различен метод на обработка на корена. Ефектът обаче е идентичен.
Коренът от женшен намалява стреса и има укрепващ кръвообращението ефект, така че умората и състоянията на изтощение се облекчават. Тъй като женшенът засилва действието на кофеина в организма и свива съдовете, хората с високо кръвно налягане не трябва да приемат корена. Действие: Стимулира, повишава работоспособността и концентрацията, укрепва кръвообращението и имунната система. Форми на употреба: Готови препарати.
Дяволска уста
Области на приложение: В народната медицина дяволската уста се прилага от векове като чай при обусловени от нервни състояния сърдечни проблеми, за успокояване и понижаване на кръвното налягане.
Традиционната медицина използва билката при провоки рани от нервни състояния сърдечни проблеми, но най-вече в чаени смеси заедно с корен от валериана, маточина, листа и цвят от глог. За съжаление, запасите от дяволска уста продължават да намаляват, поради което растението е защитено в някои райони. Действие: Понижава кръвното налягане, действа спазмолитично и успокояващо. Форми на употреба: Чай, чаени смеси, тинктури
Бял равнец (Achillea millefolium)
Области на приложение: От древни времена белият равнец е възхваляван като чудодейно лечебно растение. При това неговият спектър на действие е много широк. Освен всичко друго, билката облекчава различни женски заболявания, стимулира отделянето на жлъчка и има силно противовъзпалително действие. Някои съставки стимулират също така притока на артериална кръв към сърцето и могат да понижат кръвното налягане.
Действие: Спазмолитично, стимулиращо храносмилането, противовъзпалително; подпомага заздравяването на рани; особено полезно при нарушения на артериалното кръвообращение. Форми на употреба: Чай, тинктура, подправки, пресен сок от растения, готови препарати.
Лавандула (Lavandula angustifolia)
Области на приложение: Цветовете на лавандуловия храст са с най-високо съдържание на лечебни етерични масла. Ето защо те се използват за облекчаване на тревожност и колебания на настроението. Цветовете на лавандулата действат релаксиращо, успокояват превъзбудените нерви и нервното сърце, като по този начин облекчават нервното безпокойство Помагат също при стрес, трудно заспиване, изтощение и безпокойство.
Действие: Вътрешно: успокоява, намалява стреса и безпокойството, стимулира съня, ободрява, притежава леко седативно действие; външно: дразни кожата, стимулира кръвообращението, има бактерицидно действие.
Форми на употреба: Чай, тинк тура, добавка за вана, ароматерапия.
Розмарин (Rosmarinus officinalis)
Области на приложение: Розмаринът е едно от най-важните лечебни растения, които повишават коронарния кръвоток. Особено в случаи на проблеми с кръвообращението, при чинени от ниско кръвно налягане, лоша кръвоносна система, циркулаторен колапс, припадък, изтощение и хронични нарушения на кръвообращението, розмаринът помага на засегнатите бързо да се възстановят и стъпят на краката си. Както вътрешните, така и външните приложения стимулират циркулацията.
Хората с високо кръвно налягане обаче трябва да избягват това растение. Действие: Подсилващо, затоплящо, стимулиращо кръвообращението; укрепва сърцето, регулира кръвообращението, притежава леко болкоуспокояващо и ободряващо действие. Форми на употреба: Чай, тинктура, лечебно вино, масло, мехлем, добавка за баня, компрес, готови препарати.