Ежедневно консумирайте над 400 грама разнообразни зеленчуци и плодове, за предпочитане сурови
Зеленчуците и плодовете са много важен елемент на здравословното хранене. Те доставят голям брой витамини и минерални вещества и са основни хранителни източници на витамин С. Имат ниска енергийна стойност, тъй като са с високо водно съдържание, богати са на влакнини и почти не съдържат мазнини и белтъци. Плодовете и зеленчуците са източници на лесно усвоими захари, на органични киселини, както и на голям брой биологично активни вещества – каротеноиди, флавоноиди, фитостероли и др.
В тази група храни се включват пресните зеленчуци и плодове и прясно изцедените от тях сокове, технологично преработените видове – замразени, сушени и консервирани (стерилизирани зеленчуци, туршии, натурални плодови сокове, нектари, компоти, мармалади, сладка, конфитюри и др.).
Достатъчният ежедневен прием на зеленчуци и плодове намалява значително риска от развитие на редица ракови заболявания, високо кръвно налягане, мозъчен инсулт, исхемична болест на сърцето, диабет тип 2, запек.
Защитното действие на високата консумация на зеленчуци и плодове се свързва с ефекта на съдържащите се в тях разнообразни хранителни и биоактивни вещества:
Антиоксиданти, намаляващи риска от ракови и сърдечно-съдови заболявания – витамин С, каротеноиди, биофлавоноиди;
Калий и магнезий – минерални вещества, съдействащи за понижаване на кръвното налягане (към техния благоприятен ефект се добавя и ниското съдържание на натрий в плодовете и зеленчуците);
Растителни влакнини (целулоза, хемицелулоза, пектини, лигнин), които намаляват риска от редица ракови заболявания; разтворимите пектини подпомагат и за намаляването на холесте- рола в кръвта. Високото съдържание на влакнини в зеленчуците и плодовете и тяхната ниска енергийна стойност спомагат за намаляване на риска от затлъстяване и диабет. Растителните влакнини също така имат регулиращ ефект върху дейността на червата и намаляват запека.
Консумацията на листни зеленчуци (спанак, лапад, коприва, марули, зелен лук), зелен фасул и зелен грах, зеле, които са значими източници на витамина фолат, допринася за достатъчния прием на този важен витамин със съществена роля за понижаване риска от дефектите на невралната тръба на плода по време на бременност, а така също и намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Редица зеленчуци са богати на желязо (спанак, коприва, лапад, грах, зелен фасул, зелен лук), но от него се усвоява малка част. Комбинирането им с богати на витамин С зеленчуци и плодове обаче спомага за по-доброто усвояване на желязото от тези растителните храни.
В жълто-оранжевите зеленчуци и плодове и тъмно-зелените зеленчуци се съдържат каротеноиди, напр. бета-каротен (от него в организма се образува витамин А) и други биологично активни каротеноиди – лутеин, зеаксантин. Те оказват благоприятно действие върху зрението и намаляват риска от макуларна дегенерация на ретината и старческа катаракта на очите (перде).
Препоръчва се ежедневно да се консумират над 400 грама разнообразни зеленчуци и плодове, тъй като отделните представители на тази група храни съдържат различни количества от полезните за здравето хранителни и биоактивни вещества.
Например жълто-оранжевите и тъмно-зелените видове (моркови, тиква, червени чушки, доматено пюре, домати, кайсии, пъпеш, спанак, коприва и др.) са богати на каротеноиди, а касисът, цитрусовите плодове (портокали, лимони, грейпфрут и др.), ягодите, киви и чушките са с високо съдържание на витамин С.
Витамин С и фолатът в зеленчуците и плодовете се разрушават в значителна степен под влияние на високата температура и кислорода на въздуха, поради което е препоръчително плодовете да се консумират пресни, а зеленчуците предимно сурови на салати.
За здравословен избор на достатъчно и разнообразни зеленчуци и плодове с максимално съхранен състав, следвайте следните препоръки:
- Консумирайте зеленчуци и плодове при всяко ядене.
- Избирайте зеленчуци от различни видове – жълто-оранжеви (домати, чушки, моркови, тиква и др.), зелени листни (спанак, лапад, маруля, зелен лук, магданоз), зелени бобови (зелен фасул, грах) и др.
- Консумирайте зеленчуците, както сурови (салати), така и в ястия, в сандвичи, като зеленчукови плънки в тестени закуски и др.
- Предпочитайте вместо туршии – замразени зеленчуци или несолени консервирани зеленчуци.
- Консумирайте разнообразни плодове – ябълки и круши, цитрусови (портокали, грейпфрут, лимони и др.), ягодо- воплодни (ягоди, малини, къпини, боровинки, касис и др.), пъпеши, дини, кайсии, праскови, сливи и др.
- Избирайте пресни плодове за десерт и подкрепителна закуска, включвайте ги в млечни и други видове десерти.
- Ограничавайте консумацията на консервирани със захар плодове. Ако консервирате плодове в домашни условия, използвайте по-малко захар.
- Избирайте пресни зеленчуци и плодове според сезона.
Използвайте по-краткотрайни, щадящи кулинарни технологии, които съхраняват полезните вещества (задушаване, варене, печене), като добавяте минимално количество мазнини,сол и захар.