Консумирайте пълноценна и разнообразна храна. Хранете се редовно и с удоволствие в приятна атмосфера.Отделяйте достатъчно време за хранене
За да сте здрави Вие се нуждаете от пълноценно хранене, което означава, че чрез храната трябва да получавате всички необходими хранителни вещества в достатъчни количества. Важно условие за осигуряване на пълноценно хранене е разнообразието на храните, тъй като нито един хранителен продукт или група храни не съдържат всички необходими хранителни вещества.
Храните могат да се разпределят в 6 групи храни в зависимост от това на кои хранителни вещества са основни източници:
- Зърнени храни и картофи
- Зеленчуци и плодове
- Мляко и млечни продукти
- Месо, риба, яйца, бобови храни и ядки
- Добавени мазнини (масло, мас, слънчогледово олио, царевично олио, зехтин, маргарин и други)
- Захар и захарни продукти, сладкарски изделия.
Първата група включва богатите на нишесте храни – зърнени храни (хляб, хлебни и тестени изделия, ориз, макарони, спагети, царевица, жито, овесени ядки и др.) и картофи. Нишестето е важен енергиен източник за организма. Зърнените храни съдържат също и значителни количества растителен белтък, а пълно- зърнестите храни са важен източник на витамини от В група, минерални вещества и растителни влакнини (целулоза и др.).
Плодовете и зеленчуците са друга основна групи храни, които са богати на много витамини, минерални вещества и влакнини, биоактивни вещества с полезен за здравето ефект, като практически не съдържат мазнини и са бедни на енергия.
Киселото и прясното мляко и млечните продукти (сирене, кашкавал, извара и др.) са групата храни, богати на пълноценен белтък, лесно усвоим калций, витамини от група В, витамин А. Храните от тази група са богати на мазнини, с изключение на асортименти, на които специално е намалено съдържанието на мазнините, а саламурените сирена съдържат и високи количества сол.
Четвъртата група включва храните, богати на белтък – месо и месни продукти, птици, риба и яйца, бобови храни и ядки.Белтъкът на животинските храни е пълноценен, за разлика от растителния белтък. Комбинирането на бобови храни със зърнени продукти подобрява качеството на растителния белтък. Храните от тази група са добър източник на желязо и други минерални вещества, на витамини от В група.
Тлъстото месо и месните продукти са богати на мазнини с вреден за здравето ефект, за разлика от ценните мазнини на рибата и ядките, дока- то бобовите храни са бедни на мазнини. Яйцата са източник на пълноценен белтък, но жълтъкът съдържа високо количество холестерол.
Препоръчително е включването в дневното меню на представители от тези четири групи храни. Още две групи храни са част от нашето хранене, но тяхната консумация трябва да се ограничава.
Групата на добавените мазнини включва растителни масла и животински мазнини, които се използват при приготвяне на ястията, тестените и сладкарските изделия, добавят се към салатите и др. Растителните масла включват традиционното за българката кухня слънчогледово олио, също така царевично олио, зехтин и др.
От животинските добавени мазнини най-често се използват млечното масло и свинската мас. Маргарините са друга разнообразна група мазнини, произвеждащи се обикновено от растителни масла, които се втърдяват чрез използването на специални технологични процеси. Мазнините са с най-висока енергийна стойност, а тези от животински произход са свързани с допълнителен здравен риск.
Шестата група храни включва захарта и продуктите, съдържащи големи количества захар като захарни и сладкарски продукти (бонбони, шоколади, торти, баклави, кексове, бисквити и др.), безалкохолни напитки, съдържащи захар. Тези храни са с висока енергийна стойност без да съдържат необходимите за организма витамини и минерали. Сладкарските изделия са богати и на мазнини.
Препоръки за изграждане на дневно меню
- Планирайте менюто поне за няколко дни – това дава по- добра възможност за осигуряване на разнообразие на храните.
- Включвайте в менюто ежедневно зърнени храни или картофи. Предпочитайте пълнозърнестите храни – пълнозърнест хляб, кафяв ориз, спагети от пълнозърнесто брашно, овесени ядки и др.
- Включвайте ежедневно при всяко хранене зеленчуци и плодове – плодовете предимно сурови, зеленчуците – сурови, салати, в зеленчукови и зеленчуково-месни ястия, като компоненти на тестени закуски, сандвичи и др.
- Включвайте в менюто ежедневно мляко и млечни продукти с ниско или намалено съдържание на мазнини и сол, консумирайте по-често кисело мляко.
- Включвайте ежедневно в менюто представители на групата на белтъчните храни. Избирайте постни меса, ограничавайте месните ястия, заменяйте ги често с бобови храни, поне 1-2 пъти седмично консумирайте риба.
- Ограничавайте влагането на мазнини при приготвяне на ястията, предпочитайте растителни пред животински мазнини, избягвайте пържените храни.
- Избягвайте и ограничавайте включването на захар, захарни и сладкарски изделия в менюто – заменяйте ги с пресни плодове.
Освен разнообразно, препоръчително е храненето да бъде редовно, 3-5 пъти дневно. Редовното хранене предотвратява приема на големи количества храна наведнъж и допринася за по-добро храносмилане. Закуската е важен хранителен прием, който не трябва да се пропуска, тъй като подобрява умствената и физическа работоспособност в сутрешните часове. Вечеряйте не по- късно от 2-3 часа преди лягане, тъй като късната вечеря натоварва храносмилателната система през нощта и създава риск за увеличаване на теглото.
Храненето в приятна атмосфера без да се бърза спомага за по-доброто възприемане на вкуса и аромата на храната и усвояването на хранителните вещества. Може да изядем набързо един сандвич в откраднати от работното ни време 5 минути, но храненето дава възможност и за приятен социален контакт със семейството или с приятели.