Кръвта – сокът на живота

Кръвта – сокът на живота

Кръвта е много специална тъкан, нещо като транспортна компа­ния. Чрез нея клетките в орга­низма получават всички необходими за съществуването си вещества и се освобождават от вредните продукти. По кръвен път се доставят хранител­ни вещества, витамини, микроелемен­ти и хормони. Благодарение на нали­чието на хемоглобин и неговите спе­циални свойства, на клетките се дос­тавя кислород и се отстранява въгле­родният диоксид.

Състои се от течна част, т.е. плазма, и твърди елементи, които представля­ват различни форми на кръвни клет­ки. Постоянната им подмяна е въз­можна благодарение на доставката на нови копия, предимно от костния мозък, където се образуват, диферен­цират и узряват повечето кръвни клет­ки. Зрелите форми проникват в кръ­воносните съдове и започват да игра­ят ролите, за които са предназначени. През тялото на възрастен човек про­тичат средно от четири и половина до

Голямо разнообразие от митове и идиоми са вплетени в човешките мисли за течната жизнена сила. В един от присъстващите в почти всич­ки езици например – „кръвта вода не става“ – се описват най-близките вза­имоотношения между хората. Но кръв­та винаги е била най-вече символ на сила и живот и следователно най-висшето нещо, което човек може да пожертва на боговете, освен живо­та си. Днес сме наясно колко ценна и важна е в действителност кръвта за нашето оцеляване.

Огромна кръвоснабдителна мрежа

Кръвта тече през човешкото тяло посредством гигантска мрежа. Разположени последователно, всич­ки кръвоносни съдове биха се рав­нявали на около 100 000 километра. Разстояние, което може да обиколи земята два и половина пъти! Имайки това предвид, не е трудно да се разбе­ре, че кръвта се намира почти нався­къде в човешкото тяло. Кръвоносните съдове свързват всички органи и тъка­ни помежду им, защото само така кръвта може действително да изпъл­нява своите функции и задачи.

Жизненоважни задачи

Човешката кръв се състои от твърди и течни компоненти. Течната кръвна плазма съдържа 90% вода, обогате­на, наред с други неща, с протеини, хранителни вещества, соли, мазни­ни и хормони. Тя служи като превозно средство за съдържащите се в кръв­та 45% твърди вещества, които включ­ват кръвни клетки, изпълняващи жиз­неноважните задачи на червения сок на живота. Еритроцитите съставля­ват по-голямата част от кръвните клет­ки. Т нар. червени кръвни клетки се състоят почти изцяло от хемоглобин (90%) и представляват червен кръвен пигмент с високо съдържание на желя­зо. Те са много еластични и могат да проникнат във всеки кръвоносен съд, без значение колко е малък. Това е от особена важност, тъй като червени­те кръвни клетки пренасят кислород в цялото тяло и транспортират въгле­роден диоксид от съдовете до белите дробове, за да може да бъде отстра­нен от тялото чрез издишване.

Друга група твърди кръвни съставки са левкоцитите (белите кръвни клет­ки). Те служат за защита срещу патогени, чужди и мутирали тъкани, пора­ди което са важна част от имунната защита на организма. Гнойта върху рана се състои например от израз­ходвани бели кръвни клетки, които са защитили тялото от нашественици. Други твърди компоненти, съдържа­щи се в кръвта, са също така тромбоцитите, които са отговорни за нейно­то съсирване.

Опасност! Нарушение!

Ако се появи нарушение в състава на кръвта и в резултат на това една или повече важни функции вече не могат да бъдат изпълнени или не се изпълняват адекватно, се наблюда­ват типични предупредителни сигна­ли. Това включва, например, хронична или тежка умора, нарушения в движе­нието, лоша концентрация, наруше­ния на кръвосъсирването, т.е. много често силно кървене от венците или лошо затварящи се рани, които водят до кръвоизливи или продължават да кървят дълго време.

Възможните при­чини могат да варират от липса на кис­лород, минерали и витамини в орга­низма до нарушение в разпределе­нието на ензими и хормони в кръвта. Сигурност дава кръвният тест, т. нар. малка или пълна кръвна картина, която се извършва от специализирано медицинско лице. След това въз осно­ва на резултата могат да се предпри­емат целеви мерки. Човек може обаче и превантивно да подпомогне кръвта си да изпълнява гладко задачите си и да остане здрава.

Прочистване и детоксикация

Желязото и витамин B12 са особе­но важни за образуването на кръв. За да се увеличи усвояването на тези две субстанции през стомашно-чрев­ния тракт, трябва често да се кон­сумират растения, богати на горчи­ви съставки. Горчивите вещества сти­мулират способността на организма да абсорбира желязо и витамин В12, което от своя страна подпомага кръ­вообразуването.

Освен това високото съдържание на хлорофил (растител­ния зелен пигмент) също оказва поло­жително действие. Ето защо следните растения са много полезни за кръво­образуването: тинтява, див пелин, глу­харче, бял равнец, бял пелин, кресон, коприва, настурция, сминдух, броколи, грейпфрут, червено цвекло, спа­нак, рукола и др.

Всички растения, които поддържат белите дробове, черния дроб, дала­ка, бъбреците и кожата, помагат също косвено на кръвта да бъде здрава и съдействат за нейното редовно обно­вяване. Съдържащите се в кръвта тромбоцити живеят от 5 до 9 дни и след това се филтрират от кръвта с помощта на далака, черния дроб и белите дробове. Далакът извежда и старите еритроцити (червени кръв­ни клетки), така че през вените посто­янно да тече свежа кръв. Този процес може да бъде подпомогнат чрез прием на достатъчно течности, движение на чист въздух и някои растения като коприва, седмолист, бял трън, бъз, глухарче, артишок, чесън, аспержи и др. Тези растения могат да се прие­мат под формата на чай, с ежедневно­то хранене или, много ефективно, под формата на прясно изцедени плодо­во-зеленчукови сокове.

Кръвта се нуждае от вода

Като цяло, водният баланс в организ­ма е много важен за гладкото функ­циониране на кръвта. При нормални обстоятелства три литра изворна вода

са достатъчни за целта. След трени­ровка или слънчеви бани обаче коли­чеството трябва да се увеличи.

Диета, богата на витамини и мине­рали, също поддържа функционална­та годност на кръвта. Ако освен това човек спортува редовно и често преби­вава на чист въздух, вече е направил много за здравето си. Трябва обаче да избягва употребата на тютюневи изде­лия, тъй като има недвусмислени дока­зателства, че никотинът е вреден за съдовете.

Тютюнопушенето е една от основните причини за атеросклероза­та – натрупване на мастни вещества в артериите, което води до удебеляване на стените им и възпрепятства потока на кръвта.

При това то повишава кръв­но налягане, стеснява основни артерии и може да причини нередовен сърде­чен ритъм, като по този начин затруд­нява работата на сърцето. Никотинът в цигарите е един от основните фактори за тези ефекти, но вредни въздействия имат и други вещества като въглерод­ният оксид и катранът.

Какво може да доведе до анемия

Анемията не е болест сама по себе си, а резултат от неизправност някъ­де в тялото. Това състояние на кръвта е често срещано, особено при жените. Статистиката показва, че около една от осем жени с менструация и всяка пета бременна жена са анемични. Т.нар. малокръвие възниква при пони­жение на хемоглобина, хематокрита или броя на еритроцитите под нор­малните стойности. Анемиите могат да бъдат резултат от нарушено произ­водство на червени кръвни клетки или хемоглобин, от повишено разгражда­не на еритроцити или от загубата им, например при кървене.

В зависимост от причината има раз­лични форми на анемия:

  • желязодефицитна анемия;
  • анемия поради дефицит на вита­мин В12;
  • анемия с дефицит на фолиева киселина;
  • анемия, причинена от недостатъч­ност на костния мозък;
  • анемия поради бъбречна недоста­тъчност;
  • хемолитична анемия;
  • анемия при хронично заболяване (рак, ХИВ/СПИН, болест на Крон и др., които пречат на производството на червени кръвни клетки);
  • сърповидноклетъчна анемия (среща се при хора, които наследяват гени за тип хемоглобин, който принуж­дава еритроцитите да приемат форма на полумесец или сърп).

Хората с анемия могат да изпитат симптоми като сърцебиене, шум в ушите, петна пред очите, диария, парене на езика и обща отпадналост. Наблюдават се също бледа кожа, чести главоболия, спадане на кръв­ното налягане при рязко изправяне, напукан и зачервен език, загуба на апетит, лоша концентрация и др.

Желязодефицитна анемия

Представлява доста често срещано явление. Причините за нея могат да се дължат на хранене с ниско съдър­жание на желязо, калций, витамин С (често срещано при вегетарианска диета). Но може да бъде свързана и с повишена нужда от желязо, както се случва по време на периоди на растеж, бременност или с прекомер­на загуба на желязо, например при обилна менструация или друго кър­вене. Около 12% от жените на въз­раст между 15 и 50 години имат поне лека анемия, предизвикана от загуба на желязо по време на менструация.

В хода на анемията често се наблюда­ва суха, груба кожа, косопад, чупливи нокти и посиняване на ъглите на устата. Анемия поради дефицит на витамин В12

Този тип анемия може да бъде свър­зан или с намалено количество вита­мин В12 в диетата, или с малабсорбция на витамин В12, какъвто е случа­ят с анациден стомашен сок, хронич­на диария, алкохолизъм, синдроми на малабсорбция или в присъствието на определени паразити.

Хемолитична анемия

Възниква в резултат на съкращаване на периода на оцеляване на червени­те кръвни клетки и тяхното прекомер­но разпадане.

Причина за този вид анемия могат да бъдат:

  • дефекти в структурата на червени­те кръвни клетки;
  • токсични вещества;
  • имунни реакции;
  • ефект от прием на някои медика­менти.

В хода на хемолитична анемия поради прекомерно разграждане на червени­те кръвни клетки се наблюдава пови­шаване на концентрацията на билирубин в кръвта, пожълтяване на склерата на очите и поява на жълтеника­во-маслинен цвят на кожата.

Апластична анемия

Свързва се с вродена или придоби­та недостатъчност на костния мозък, която се проявява, наред с други неща, чрез нарушено производство на червени кръвни клетки.

Факторите, които увреждат костния мозък, включват:

  • химически вещества;
  • някои лекарства;
  • йонизиращо лъчение.

При изследване на периферна кръв при хората с този тип анемия се наблюдава също намален брой бели кръвни клетки и намален брой тромбоцити. В хода на апластична анемия, поради намалена резистентност към инфекция, възникват чести възпале­ния и разязвяване на лигавицата

 

Цифри и факти

  • 2 милиарда кръвни клетки се образуват всеки ден в човешкото тяло – 2 милиона в секунда.
  • 7 процента от телесното тегло е кръв.
  • Кръводаряване: На всеки 2 секунди някой в света се нуждае от чужда кръв. 100 000 км са кръвоносните съдове в тялото на възрастен човек в цялостната си дължина – разстояние, достатъчно да обиколи земно­то кълбо 2,5 пъти.
  • 120 дни е максималната възраст на червените кръвни клетки в тялото. 1,2 милиона комари са необходими, за да се изсмуче кръвта от едно човешко тяло. Кръвосмучещите насекоми изглежда имат и предпочи­тания – към кръвна група 0.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *