Кръвта – сокът на живота
Кръвта е много специална тъкан, нещо като транспортна компания. Чрез нея клетките в организма получават всички необходими за съществуването си вещества и се освобождават от вредните продукти. По кръвен път се доставят хранителни вещества, витамини, микроелементи и хормони. Благодарение на наличието на хемоглобин и неговите специални свойства, на клетките се доставя кислород и се отстранява въглеродният диоксид.
Състои се от течна част, т.е. плазма, и твърди елементи, които представляват различни форми на кръвни клетки. Постоянната им подмяна е възможна благодарение на доставката на нови копия, предимно от костния мозък, където се образуват, диференцират и узряват повечето кръвни клетки. Зрелите форми проникват в кръвоносните съдове и започват да играят ролите, за които са предназначени. През тялото на възрастен човек протичат средно от четири и половина до
Голямо разнообразие от митове и идиоми са вплетени в човешките мисли за течната жизнена сила. В един от присъстващите в почти всички езици например – „кръвта вода не става“ – се описват най-близките взаимоотношения между хората. Но кръвта винаги е била най-вече символ на сила и живот и следователно най-висшето нещо, което човек може да пожертва на боговете, освен живота си. Днес сме наясно колко ценна и важна е в действителност кръвта за нашето оцеляване.
Огромна кръвоснабдителна мрежа
Кръвта тече през човешкото тяло посредством гигантска мрежа. Разположени последователно, всички кръвоносни съдове биха се равнявали на около 100 000 километра. Разстояние, което може да обиколи земята два и половина пъти! Имайки това предвид, не е трудно да се разбере, че кръвта се намира почти навсякъде в човешкото тяло. Кръвоносните съдове свързват всички органи и тъкани помежду им, защото само така кръвта може действително да изпълнява своите функции и задачи.
Жизненоважни задачи
Човешката кръв се състои от твърди и течни компоненти. Течната кръвна плазма съдържа 90% вода, обогатена, наред с други неща, с протеини, хранителни вещества, соли, мазнини и хормони. Тя служи като превозно средство за съдържащите се в кръвта 45% твърди вещества, които включват кръвни клетки, изпълняващи жизненоважните задачи на червения сок на живота. Еритроцитите съставляват по-голямата част от кръвните клетки. Т нар. червени кръвни клетки се състоят почти изцяло от хемоглобин (90%) и представляват червен кръвен пигмент с високо съдържание на желязо. Те са много еластични и могат да проникнат във всеки кръвоносен съд, без значение колко е малък. Това е от особена важност, тъй като червените кръвни клетки пренасят кислород в цялото тяло и транспортират въглероден диоксид от съдовете до белите дробове, за да може да бъде отстранен от тялото чрез издишване.
Друга група твърди кръвни съставки са левкоцитите (белите кръвни клетки). Те служат за защита срещу патогени, чужди и мутирали тъкани, поради което са важна част от имунната защита на организма. Гнойта върху рана се състои например от изразходвани бели кръвни клетки, които са защитили тялото от нашественици. Други твърди компоненти, съдържащи се в кръвта, са също така тромбоцитите, които са отговорни за нейното съсирване.
Опасност! Нарушение!
Ако се появи нарушение в състава на кръвта и в резултат на това една или повече важни функции вече не могат да бъдат изпълнени или не се изпълняват адекватно, се наблюдават типични предупредителни сигнали. Това включва, например, хронична или тежка умора, нарушения в движението, лоша концентрация, нарушения на кръвосъсирването, т.е. много често силно кървене от венците или лошо затварящи се рани, които водят до кръвоизливи или продължават да кървят дълго време.
Възможните причини могат да варират от липса на кислород, минерали и витамини в организма до нарушение в разпределението на ензими и хормони в кръвта. Сигурност дава кръвният тест, т. нар. малка или пълна кръвна картина, която се извършва от специализирано медицинско лице. След това въз основа на резултата могат да се предприемат целеви мерки. Човек може обаче и превантивно да подпомогне кръвта си да изпълнява гладко задачите си и да остане здрава.
Прочистване и детоксикация
Желязото и витамин B12 са особено важни за образуването на кръв. За да се увеличи усвояването на тези две субстанции през стомашно-чревния тракт, трябва често да се консумират растения, богати на горчиви съставки. Горчивите вещества стимулират способността на организма да абсорбира желязо и витамин В12, което от своя страна подпомага кръвообразуването.
Освен това високото съдържание на хлорофил (растителния зелен пигмент) също оказва положително действие. Ето защо следните растения са много полезни за кръвообразуването: тинтява, див пелин, глухарче, бял равнец, бял пелин, кресон, коприва, настурция, сминдух, броколи, грейпфрут, червено цвекло, спанак, рукола и др.
Всички растения, които поддържат белите дробове, черния дроб, далака, бъбреците и кожата, помагат също косвено на кръвта да бъде здрава и съдействат за нейното редовно обновяване. Съдържащите се в кръвта тромбоцити живеят от 5 до 9 дни и след това се филтрират от кръвта с помощта на далака, черния дроб и белите дробове. Далакът извежда и старите еритроцити (червени кръвни клетки), така че през вените постоянно да тече свежа кръв. Този процес може да бъде подпомогнат чрез прием на достатъчно течности, движение на чист въздух и някои растения като коприва, седмолист, бял трън, бъз, глухарче, артишок, чесън, аспержи и др. Тези растения могат да се приемат под формата на чай, с ежедневното хранене или, много ефективно, под формата на прясно изцедени плодово-зеленчукови сокове.
Кръвта се нуждае от вода
Като цяло, водният баланс в организма е много важен за гладкото функциониране на кръвта. При нормални обстоятелства три литра изворна вода
са достатъчни за целта. След тренировка или слънчеви бани обаче количеството трябва да се увеличи.
Диета, богата на витамини и минерали, също поддържа функционалната годност на кръвта. Ако освен това човек спортува редовно и често пребивава на чист въздух, вече е направил много за здравето си. Трябва обаче да избягва употребата на тютюневи изделия, тъй като има недвусмислени доказателства, че никотинът е вреден за съдовете.
Тютюнопушенето е една от основните причини за атеросклерозата – натрупване на мастни вещества в артериите, което води до удебеляване на стените им и възпрепятства потока на кръвта.
При това то повишава кръвно налягане, стеснява основни артерии и може да причини нередовен сърдечен ритъм, като по този начин затруднява работата на сърцето. Никотинът в цигарите е един от основните фактори за тези ефекти, но вредни въздействия имат и други вещества като въглеродният оксид и катранът.
Какво може да доведе до анемия
Анемията не е болест сама по себе си, а резултат от неизправност някъде в тялото. Това състояние на кръвта е често срещано, особено при жените. Статистиката показва, че около една от осем жени с менструация и всяка пета бременна жена са анемични. Т.нар. малокръвие възниква при понижение на хемоглобина, хематокрита или броя на еритроцитите под нормалните стойности. Анемиите могат да бъдат резултат от нарушено производство на червени кръвни клетки или хемоглобин, от повишено разграждане на еритроцити или от загубата им, например при кървене.
В зависимост от причината има различни форми на анемия:
- желязодефицитна анемия;
- анемия поради дефицит на витамин В12;
- анемия с дефицит на фолиева киселина;
- анемия, причинена от недостатъчност на костния мозък;
- анемия поради бъбречна недостатъчност;
- хемолитична анемия;
- анемия при хронично заболяване (рак, ХИВ/СПИН, болест на Крон и др., които пречат на производството на червени кръвни клетки);
- сърповидноклетъчна анемия (среща се при хора, които наследяват гени за тип хемоглобин, който принуждава еритроцитите да приемат форма на полумесец или сърп).
Хората с анемия могат да изпитат симптоми като сърцебиене, шум в ушите, петна пред очите, диария, парене на езика и обща отпадналост. Наблюдават се също бледа кожа, чести главоболия, спадане на кръвното налягане при рязко изправяне, напукан и зачервен език, загуба на апетит, лоша концентрация и др.
Желязодефицитна анемия
Представлява доста често срещано явление. Причините за нея могат да се дължат на хранене с ниско съдържание на желязо, калций, витамин С (често срещано при вегетарианска диета). Но може да бъде свързана и с повишена нужда от желязо, както се случва по време на периоди на растеж, бременност или с прекомерна загуба на желязо, например при обилна менструация или друго кървене. Около 12% от жените на възраст между 15 и 50 години имат поне лека анемия, предизвикана от загуба на желязо по време на менструация.
В хода на анемията често се наблюдава суха, груба кожа, косопад, чупливи нокти и посиняване на ъглите на устата. Анемия поради дефицит на витамин В12
Този тип анемия може да бъде свързан или с намалено количество витамин В12 в диетата, или с малабсорбция на витамин В12, какъвто е случаят с анациден стомашен сок, хронична диария, алкохолизъм, синдроми на малабсорбция или в присъствието на определени паразити.
Хемолитична анемия
Възниква в резултат на съкращаване на периода на оцеляване на червените кръвни клетки и тяхното прекомерно разпадане.
Причина за този вид анемия могат да бъдат:
- дефекти в структурата на червените кръвни клетки;
- токсични вещества;
- имунни реакции;
- ефект от прием на някои медикаменти.
В хода на хемолитична анемия поради прекомерно разграждане на червените кръвни клетки се наблюдава повишаване на концентрацията на билирубин в кръвта, пожълтяване на склерата на очите и поява на жълтеникаво-маслинен цвят на кожата.
Апластична анемия
Свързва се с вродена или придобита недостатъчност на костния мозък, която се проявява, наред с други неща, чрез нарушено производство на червени кръвни клетки.
Факторите, които увреждат костния мозък, включват:
- химически вещества;
- някои лекарства;
- йонизиращо лъчение.
При изследване на периферна кръв при хората с този тип анемия се наблюдава също намален брой бели кръвни клетки и намален брой тромбоцити. В хода на апластична анемия, поради намалена резистентност към инфекция, възникват чести възпаления и разязвяване на лигавицата
Цифри и факти
- 2 милиарда кръвни клетки се образуват всеки ден в човешкото тяло – 2 милиона в секунда.
- 7 процента от телесното тегло е кръв.
- Кръводаряване: На всеки 2 секунди някой в света се нуждае от чужда кръв. 100 000 км са кръвоносните съдове в тялото на възрастен човек в цялостната си дължина – разстояние, достатъчно да обиколи земното кълбо 2,5 пъти.
- 120 дни е максималната възраст на червените кръвни клетки в тялото. 1,2 милиона комари са необходими, за да се изсмуче кръвта от едно човешко тяло. Кръвосмучещите насекоми изглежда имат и предпочитания – към кръвна група 0.