Връзката между холестерола и Алцхаймер

Връзката между холестерола и Алцхаймер

Хората с чревни заболявания може да са по-застрашени от развитие на Алцхаймер. Първо по рода си изследване на Университета „Едит Коуан“ (ECU) в Австралия потвърди връзката между двете, което би могло да доведе до по-ранно диагностиране и нови лечения. Болестта на Алцхаймер разрушава паметта и мисловната способност и е една от най-разпространените форми на деменция. Очаква се тя да засяга над 82 млн. души до 2030 година. Предишни изследвания предположиха наличие на връзка между Алцхаймер и стомашно-чревните заболявания, но досега не беше ясно какво стои в основата й.

Сега изследователи от ECU хвърлиха нова светлина върху въпроса, като потвърдиха съществуването на генетична връзка между Алцхаймер и множество чревни заболявания. Те анализирали големи съвкупности от генетични данни от няколко изследвания за Алцхаймер и различни чревни състояния, всяко от които обхващало по около 400 000 души. Резултатите показали, че хората с болест на Алцхаймер и онези с чревни заболявания имат общи гени, което е важно по много причини.

„Изследването дава нови насоки за генетиката в основата на наблюдаваната съвместна поява на Алцхаймер и чревни заболявания – казва водещият автор д-р Емануел Адевуи. – Това подобрява разбирането ни за причините за тези състояния и идентифицира нови цели за изследване за потенциално по-ранно откриване на болестта и разработване на нови терапии и за двата вида заболявания.“

Макар че изследването не е стигнало до заключението, че чревните болести предизвикват Алцхаймер или обратното, резултатите са много ценни, казват учените. Те дават по-нататъшни доказателства в подкрепа на концепцията за оста „черва-мозък“ – двупосочна връзка между когнитивните и емоционалните центрове на мозъка и функционирането на червата.

Ключов ли е холестеролът?

При по-нататъшния си анализ на споделената генетика изследователите открили други важни връзки между Алцхаймер и чревните болести – като например възможната роля на холестерола. Резултатите показали, че неговите повишени нива са рисков фактор едновременно за двата вида заболявания.

„Разглеждането на генетичните и биологичните характеристики, общи за Алцхаймер и за тези чревни състояния, говори за силна роля на липидния метаболизъм, имунната система и понижаващите холестерола лекарства – отбелязва Адевуи. – Въпреки че е необходимо по-нататъшно проучване на споделените механизми между състоянията, има доказателства, че високият холестерол може да премине в централната нервна система, водейки до анормална обмяна на холестерола в мозъка.

Има също така и доказателства, че анормалните кръвни липиди може да се причиняват или влошават от чревни бактерии (хеликобактер пилори), и всички тези неща подкрепят потенциалните роли на анормалните липиди при Алцхаймер и чревните болести. Така например повишените нива на холестерола в мозъка бяха свързани с мозъчна невродегенерация и последващо когнитивно нарушение.“

Надежда за бъдещето Връзката с холестерола може да се окаже жизненоважна за лечението на Алцхаймер в бъдеще. Откритията от изследването предполагат, че понижаващите холестерола лекарства (статините) биха могли да спомагат за лечението както на Алцхаймер, така и на чревните болести. Нужни са обаче повече изследвания и индивидуална оценка на пациентите, за да се прецени дали те биха имали полза от приемането на статини. И не на последно място, изследването демонстрира, че диетата може да играе роля за лечението и предотвратяването на Алцхаймер и чревните болести, казват авторите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *